B Grubu KPSS Hazırlık

B Grubu KPSS Hazırlık

KPSS içerisinde yer alan Genel Kültür ve Genel Yetenek bölümü, B Grubu olarak adlandırılmaktadır. Üniversite ya da daha farklı bir ifade ile lisans mezunlarının tamamı bu bölüme girmek zorundadır. Çünkü devlet memuru olacak olan kişilerin yeterliliklerinin önemli bir kısmı direkt olarak bu bölümde ölçülür. Adayların buna bağlı olarak B Grubu KPSS hazırlık için özel çalışmalar yapması gerekiyor.
Genel Kütür ve Genel Yetenek bölümünde farklı dersler yer almaktadır. Bu dersler Türkçe, Matematik, Tarih, Coğrafya, Vatandaşlık, Anayasa ve güncel konulardır. Adayların sınavdan başarılı olabilme adına söz konusu derslerin tamamına ciddi şekilde hazırlanması gerekiyor. Hatta mümkünse profesyonel yardım alınması ve bir kurs ile çalışmaların birlikte yürütülmesi daha faydalı olacaktır.

B Grubu KPSS Hazırlık Nasıl Olmalı?


Yukarıda B Grubu içinde hangi derslerin bulunduğundan bahsedilmiştir. B Grubu KPSS hazırlık için bu derslere göre planlama yapılması gerekiyor. Derslerin farklı olması, çalışma sistemlerinin de farklı olmasını gerektiriyor. Eğer bu sınavdan başarılı olmak istiyorsanız, her derse uygun yöntemlerle çalışmanız şarttır. Söz konusu çalışma yöntemleri ile ilgili öne çıkan bilgiler şu şekildedir:
•    Matematik sizi zorlayacak derslerin başında gelir. Konulara kademeli olarak çalışın ve bir konuyu tam olarak kavramadan asla diğer konuya geçmeyin. Bol soru çözün ve yapamadığınız soruların çözümlerini mutlaka öğrenin.
•    Türkçe sorularının önemli bir kısmı paragraflardan oluşacaktır. Bunun için boş zamanlarınızda kitap okumalısınız. Ayrıca dilbilgisi için de özel çalışmalar yapın.
•    Tarih, Coğrafya, Vatandaşlık ve Anayasa gibi derslerin temelinde direkt bilgi yatmaktadır. Daha net bir ifade ile bu dersler için ezber yapmalısınız. Bunun için küçük notlar alabilir ve kısaltmalardan yararlanabilirsiniz.
Yukarıdakilerin dışında B Grubu KPSS hazırlık için sık sık sınavlara girmeyi ihmal etmeyin. Yapılacak olan sınavlar, sizin tecrübe kazanmanızı sağladığı gibi, genel durumunuzu görmeniz açısından da önemlidir. Ayrıca hazırlık sınavlarında kendinize uygun bir strateji de belirlemelisiniz. Hangi dersten soruların çözülmeye başlanacağı, sürenin nasıl kullanılacağı ve benzer detaylarla ilgili kendi stratejinizi mutlaka oluşturun. Böylece sınavdan başarılı olmanız daha kolay hale gelecektir.
 

Foto Galeri